Путін готовий обміняти Донбас на Крим

Путін готовий обміняти Донбас на Крим26 травня минув рік від початку бойових дій на Донбасі. Цього дня терористи обстріляли Донецький аеропорт та прилеглі території. Українські військові обороняли аеропорт 243 дні. Зрештою його будівля була пов­ністю зруйнована.

12 лютого 2015-го підписали другі мінські домовленості. У них ідеться про повне припинення вогню, відведення важкого озброєння, обмін заручниками та відновлення Києвом контролю над українсько-російським кордоном. Однак досі щодня на Донбасі відбуваються перестрілки. Третина території регіону — під окупа­цією. Кожен день війни обходиться Україні в суму від $5 млн до 10 млн.

— Путін готовий відвести війська з Донбасу, якщо Україна відмовляється від претензій на Крим, — каже народний депутат із фракції "Народний фронт" 36-річний Антон Геращенко. — Крим — це його політичні амбіції. Завдяки анексії він має понад 80 відсотків довіри ро­сіян. Але Україна від Криму ніколи не відмовиться.

Які сценарії розвитку подій можливі на Донбасі?

1. Затяжний конфлікт із локальними бойовими діями

— Масштабного наступу далі по Україні не буде, — вважає співголова громадської ініціативи "Права справа" 43-річний Дмитро Снєгирьов. — По-перше, немає чим це робити. По-друге, Росія не має економічного потенціалу для обслуговування нових територій. Але Кремль намагатиметься контролювати окуповану нині частину Донбасу — у різний спосіб. Наприклад, наполягатимуть на проведенні там виборів і внесенні змін до Конституції щодо адміністративно-територіального устрою України. Наша політична еліта схиляється до думки, що треба зробити вигляд: нас влаштовують вибори на неконтрольованих територіях. Але наполягатиме, щоб вони пройшли за українським законодавством. Київ має встояти перед шантажем. Про наступ наших військ та звільнення окупованих територій не йдеться. Бо виділили 850 мільйонів гривень на оборонні споруди. Значить, буде лінія розмежування і державний кордон.

Росії потрібен Донбас як постійна зона дестабілізації й тиску на Україну. Мета — завадити проведенню реформ і курсу в Європу. Для нас найкращим варіантом було б фактичне розмежування. Бо Україна не готова до активних воєнних дій.

— Такий розвиток подій дозволить Києву зайнятися економічними проблемами і сприятиме поступовій інтеграції до Європи. Позиції сепаратистів погіршуватимуться, — вважає 64-річний Едвард Вокер, професор політології Каліфорнійського університету. Заморожений конфлікт не провокуватиме розколу в ЄС, а також між США і Європою. Зате може створити передумови для переговорів між Москвою і Вашингтоном щодо нової архітектури безпеки в Європі.

2. Луганська і Донецька область отримають особливий статус

— Цього вимагатиме Путін, — каже 38-річний Сергій Іванов, колишній прокурор із Луганська. — Щоб ми фінансували ці території. Наполягатиме, щоб мінські домовленості прийняли як законодавчий акт. Це неприйнятний для нас варіант. Він дозволить усім злочинцям уникнути відповідальності за їхні дії. Якщо у ДНР і ЛНР пройдуть місцеві вибори, тамтешні органи влади легально очолять бойовики й терористи. Тоді вони захочуть балотуватися до Верховної Ради.

Найкращий для нас варіант — прийняти закон про окуповані території України. Ввести військово-цивільні адміністрації. Ними мають керувати люди типу Геннадія Москаля (губернатор Луганщини. — "ГПУ"). Запровадити комендантський час. Донбас повинен стати прикордонною смугою. Не надавати ніякої гуманітарної допомоги. Активістів антинародних заходів обмежувати в правах, зокрема позбавляти українського громадянства. Окуповані території на 100 відсотків мають стати гуманітарною резервацією. Але насамперед це залежить від того, чи вистачить Порошенкові характеру.

3. Повернення окупованих територій у склад України

— Це станеться за тиждень після того, як Росія почне займатися внутрішніми проблемами активніше, ніж зовнішніми, — переконаний 49-річний Юрій Гримчак, колишній народний депутат, родом із Донецька. — Нам треба зачекати. Це може статися через місяць, може й більше. Москва вже перестала давати гроші ЛНР і ДНР. Усе залежить від багатьох факторів, які неможливо точно прорахувати. Наприклад, падіння ціни на нафту до 30–35 доларів за барель (зараз ціна $65 за барель. — "ГПУ"). Це одразу позначиться на їхній економіці. Ми в цей час повинні укріплювати кордони, підтримувати армію й впроваджувати реформи, щоб покращувати ситуацію всередині країни.

Немає сумніву, що Донбас знову буде український. Коли це станеться, частина людей звідти виїде в Росію. Деяких, що залишаться, треба буде позбавити права обирати й бути обраними.

4. Заморожений конфлікт на невизначений час

— Такий сценарій проштовхує Росія. Подібна ситуація в Придністров'ї, — нагадує публіцист 48-річний Віталій Портніков. — Але там — квазідержавна структура, бюджет якої формується за рахунок російського, а не гуманітарних конвоїв. Щодо ДНР і ЛНР такого бажання Москва поки що не виявляє. Донбас не потрібен для Росії як територія з особливими правами. Вона прекрасно розуміє: як тільки буде відновлено контроль над кордоном, весь сенс цього статусу зникне. Донбас за два тижні перетвориться на звичайну олігархічну вотчину. Його господарі — Ахметов та інші — торгуватимуться з Києвом за лояльніс ть до них. Це буде винятково питання грошей, а не політики. Тобто реальний кордон перенесеться на лінію, яку ми контролюємо. Чи такий сценарій імовірний, залежатиме від рівня російської агресивності. Поки що Києву треба наполягати на відновленні контролю над окупованими нині територіями та кордоном, на проведенні виборів за українським законодавством.

5. Наступ Росії з бойовиками в бік Маріуполя

— Це буде спроба Москви отримати шлях суходолом до Криму, — каже Едвард Вокер. — Такий сценарій — малоймовірний, бо сепаратистам не вистачить сили взяти місто без допомоги Росії.

7 тисяч мирних жителів загинули за рік війни в Донецькій і Луганській областях.

1,3 мільйона мешканців Донбасу переселилися в інші області країни.

1800 військових загинули за час бойових дій на Сході України.

300 українців перебувають у полоні бойовиків.

Источник gazeta.ua

Свежие новости

14:00
Пенсии поднимут больше, чем на 1000 гривен, но не всем: детали грядущего осовременивания
13:30
От Виталия Кличко требуют отстранить Майзеля от руководства транспортным департаментом КГГА
13:00
Пономарев рассказал, как генпрокурор Луценко ради собственного пиара подставил Вороненкова под пулю
12:34
#ДимонОтветит: в России проходят митинги против коррупции (прямая трансляция)
12:00
Президента Йемена приговорили к смертной казни: Он сотрудничал с врагом и вел с ними торговые отношения
11:03
На Закарпатье бывший милиционер предлагал взятку полицейскому за возможность вести игорный бизнес
10:30
Правительство разрешило устанавливать «мигалки» на автомобили «vip-персон»
09:00
«Земельный вопрос»: 16 лет болтовни
21:30
Поставити прапор: цілі нового українського бізнесу
21:21
Олег Бахматюк и его аферы от А до Я
21:00
Провалы «Укравтодора»: плохие дороги - водителям, роскошные имения - ответственным чиновникам
20:30
Глава Минюста Петренко тратит $30 тысяч на рекламу в соцсетях
19:30
Еврокомиссар Хан об изменениях в законе о е-декларировании: Это шаг назад
19:20
У поразці нашої збірної є великий позитив – думка
19:00
Под цинком и полимером
18:30
В Николаеве грабители отобрали у мужчины рюкзак, где было 200 тыс. гривен, - Нацполиция
17:30
В Беларуси задержан лидер оппозиции, готовивший митинг против действовавшей власти
Больше новостей