Путін готовий обміняти Донбас на Крим

Путін готовий обміняти Донбас на Крим26 травня минув рік від початку бойових дій на Донбасі. Цього дня терористи обстріляли Донецький аеропорт та прилеглі території. Українські військові обороняли аеропорт 243 дні. Зрештою його будівля була пов­ністю зруйнована.

12 лютого 2015-го підписали другі мінські домовленості. У них ідеться про повне припинення вогню, відведення важкого озброєння, обмін заручниками та відновлення Києвом контролю над українсько-російським кордоном. Однак досі щодня на Донбасі відбуваються перестрілки. Третина території регіону — під окупа­цією. Кожен день війни обходиться Україні в суму від $5 млн до 10 млн.

— Путін готовий відвести війська з Донбасу, якщо Україна відмовляється від претензій на Крим, — каже народний депутат із фракції "Народний фронт" 36-річний Антон Геращенко. — Крим — це його політичні амбіції. Завдяки анексії він має понад 80 відсотків довіри ро­сіян. Але Україна від Криму ніколи не відмовиться.

Які сценарії розвитку подій можливі на Донбасі?

1. Затяжний конфлікт із локальними бойовими діями

— Масштабного наступу далі по Україні не буде, — вважає співголова громадської ініціативи "Права справа" 43-річний Дмитро Снєгирьов. — По-перше, немає чим це робити. По-друге, Росія не має економічного потенціалу для обслуговування нових територій. Але Кремль намагатиметься контролювати окуповану нині частину Донбасу — у різний спосіб. Наприклад, наполягатимуть на проведенні там виборів і внесенні змін до Конституції щодо адміністративно-територіального устрою України. Наша політична еліта схиляється до думки, що треба зробити вигляд: нас влаштовують вибори на неконтрольованих територіях. Але наполягатиме, щоб вони пройшли за українським законодавством. Київ має встояти перед шантажем. Про наступ наших військ та звільнення окупованих територій не йдеться. Бо виділили 850 мільйонів гривень на оборонні споруди. Значить, буде лінія розмежування і державний кордон.

Росії потрібен Донбас як постійна зона дестабілізації й тиску на Україну. Мета — завадити проведенню реформ і курсу в Європу. Для нас найкращим варіантом було б фактичне розмежування. Бо Україна не готова до активних воєнних дій.

— Такий розвиток подій дозволить Києву зайнятися економічними проблемами і сприятиме поступовій інтеграції до Європи. Позиції сепаратистів погіршуватимуться, — вважає 64-річний Едвард Вокер, професор політології Каліфорнійського університету. Заморожений конфлікт не провокуватиме розколу в ЄС, а також між США і Європою. Зате може створити передумови для переговорів між Москвою і Вашингтоном щодо нової архітектури безпеки в Європі.

2. Луганська і Донецька область отримають особливий статус

— Цього вимагатиме Путін, — каже 38-річний Сергій Іванов, колишній прокурор із Луганська. — Щоб ми фінансували ці території. Наполягатиме, щоб мінські домовленості прийняли як законодавчий акт. Це неприйнятний для нас варіант. Він дозволить усім злочинцям уникнути відповідальності за їхні дії. Якщо у ДНР і ЛНР пройдуть місцеві вибори, тамтешні органи влади легально очолять бойовики й терористи. Тоді вони захочуть балотуватися до Верховної Ради.

Найкращий для нас варіант — прийняти закон про окуповані території України. Ввести військово-цивільні адміністрації. Ними мають керувати люди типу Геннадія Москаля (губернатор Луганщини. — "ГПУ"). Запровадити комендантський час. Донбас повинен стати прикордонною смугою. Не надавати ніякої гуманітарної допомоги. Активістів антинародних заходів обмежувати в правах, зокрема позбавляти українського громадянства. Окуповані території на 100 відсотків мають стати гуманітарною резервацією. Але насамперед це залежить від того, чи вистачить Порошенкові характеру.

3. Повернення окупованих територій у склад України

— Це станеться за тиждень після того, як Росія почне займатися внутрішніми проблемами активніше, ніж зовнішніми, — переконаний 49-річний Юрій Гримчак, колишній народний депутат, родом із Донецька. — Нам треба зачекати. Це може статися через місяць, може й більше. Москва вже перестала давати гроші ЛНР і ДНР. Усе залежить від багатьох факторів, які неможливо точно прорахувати. Наприклад, падіння ціни на нафту до 30–35 доларів за барель (зараз ціна $65 за барель. — "ГПУ"). Це одразу позначиться на їхній економіці. Ми в цей час повинні укріплювати кордони, підтримувати армію й впроваджувати реформи, щоб покращувати ситуацію всередині країни.

Немає сумніву, що Донбас знову буде український. Коли це станеться, частина людей звідти виїде в Росію. Деяких, що залишаться, треба буде позбавити права обирати й бути обраними.

4. Заморожений конфлікт на невизначений час

— Такий сценарій проштовхує Росія. Подібна ситуація в Придністров'ї, — нагадує публіцист 48-річний Віталій Портніков. — Але там — квазідержавна структура, бюджет якої формується за рахунок російського, а не гуманітарних конвоїв. Щодо ДНР і ЛНР такого бажання Москва поки що не виявляє. Донбас не потрібен для Росії як територія з особливими правами. Вона прекрасно розуміє: як тільки буде відновлено контроль над кордоном, весь сенс цього статусу зникне. Донбас за два тижні перетвориться на звичайну олігархічну вотчину. Його господарі — Ахметов та інші — торгуватимуться з Києвом за лояльніс ть до них. Це буде винятково питання грошей, а не політики. Тобто реальний кордон перенесеться на лінію, яку ми контролюємо. Чи такий сценарій імовірний, залежатиме від рівня російської агресивності. Поки що Києву треба наполягати на відновленні контролю над окупованими нині територіями та кордоном, на проведенні виборів за українським законодавством.

5. Наступ Росії з бойовиками в бік Маріуполя

— Це буде спроба Москви отримати шлях суходолом до Криму, — каже Едвард Вокер. — Такий сценарій — малоймовірний, бо сепаратистам не вистачить сили взяти місто без допомоги Росії.

7 тисяч мирних жителів загинули за рік війни в Донецькій і Луганській областях.

1,3 мільйона мешканців Донбасу переселилися в інші області країни.

1800 військових загинули за час бойових дій на Сході України.

300 українців перебувають у полоні бойовиків.

Источник gazeta.ua

Свежие новости

22:00
Мэр Львова признал, что город на грани катастрофы из-за невывоза мусора
21:00
Министр соцполитики рассказал, как будут "доить" граждан, мечтающих о пенсии
21:00
Порошенко: Швейцария может дать Украине безвиз
20:30
Стало известно, кто пойдет завтракать к Пинчуку вместо Порошенко
20:00
Коллаборанты в семье и квартира за копейки: в сети показали, как живет судья Высшего хозсуда
20:00
Украинский паспорт попал в список самых влиятельных документов
19:59
Билецкий передал в ГПУ доказательства коррупции руководства НГУ (ВИДЕО)
19:30
Как сын главы Нацбанка зарабатывает и что имеет в жизни
19:18
Рада снова провалила закон о спецконфискации
19:13
Сергей Кравченко, казнокрад Януковича под маской «общественного деятеля»
18:00
В Ривне разрекламированный дуобус порвал линии электропередач, после чего водитель скрылся
17:40
У батька Шуфрича прокуратура не змогла забрати скандальну землю в Конча-Заспі
17:27
Что происходит в Оппозиционном блоке
16:00
В сети показали размер киевской платежки за отопление на 7900 гривен
15:23
Почему бизнесмен вынужден выплачивать "зарплату в конверте"
15:10
Соцсети о новых требованиях МВФ: украинцы должны постепенно прекратить есть
14:30
Открытие молодой ученой заставило плакать украинцев от гордости
Больше новостей