У яких українських банків сьогодні найбільші проблеми?

У яких українських банків сьогодні найбільші проблеми?Кожен четвертий український банк, що входить в число великих і найбільших, за підсумками минулого року не зміг забезпечити належний рівень регулятивного капіталу.

Для банків-порушників це загрожує санкціями з боку регулятора, однак НБУ не поспішає повідомляти про вжиті до них заходи.

Регулятивний капітал - один з важливих показників, що використовується НБУ для контролю надійності банків. Він складається з двох частин - основного капіталу (включає в себе статутний капітал) і додаткового. Закон України «Про банки і банківську діяльність» (ст. 32) забороняє допускати зменшення регулятивного капіталу нижче розміру статутного. Ця ж вимога міститься і в пункті 2.2 Інструкції НБУ про порядок регулювання діяльності банків в Україні.

«Якщо розмір регулятивного капіталу банку опускається нижче величини статутного, НБУ має право застосувати практично будь-які санкцій, передбачені законом», - говорить старший юрист юридичної фірми Clifford Chance Роман Стасів. За його словами, це може бути письмове застереження, штраф чи навіть відкликання банківської ліцензії.

Зазвичай регулятивний капітал опускається нижче статутного із-за проблем з кредитним портфелем, розповідає колишній голова правління банку «Форум» Вадим Березовик. В результаті неповернення кредитів банк змушений формувати резерви, що веде до збитків і зменшення основного і, як наслідок, регулятивного капіталу. Капітал банку можуть також з'їдати збитки попередніх періодів.

З банками, які відчувають недостачу регулятивного капіталу, НБУ повинен підписувати індивідуальні угоди, посилюючи контроль за їх фінансовим станом. «Найсерйозніші санкції - коли НБУ обмежує окремі види операцій, наприклад, залучення нових депозитів, або вводить тимчасову адміністрацію в банк», - зазначає Березовик.

Яскравий приклад банку з великим дефіцитом регулятивного капіталу - Родовід Банк, який минув докапіталізацію за рахунок держави у 2009-2010 рр. Статутний капітал дорівнював 12,4 млрд гривень, тоді як регулятивний капітал - 3,4 млрд гривень. Дефіцит регулятивного капіталу - 9 млрд гривень, більше, ніж всі активи банку (8,8 млрд гривень).

НБУ досі не оголошував про суворі санкції до порушників норми про величину регулятивного капіталу. «Різке скорочення регулятивного капіталу банків - нормальне явище в останні кілька років, - констатує перший віце-президент Асоціації українських банків Володимир Бондар. - Основна причина недокапіталізації - збитки, що накопичилися за час кризи». У прес-службі НБУ пообіцяли прокоментувати питання протягом найближчих декількох днів.

Forbes склав список банків з числа великих і найбільших (I і II групи за класифікацією НБУ), які порушують закон та інструкції регулятора. Серед них не лише постраждалі від кризи Надра Банк, Укргазбанк і Родовід Банк, але і цілком прибуткові ВТБ Банк Дочірній банк Сбербанку Росії. Дев'ять учасників цього списку (за винятком Ерсте Банку) показують брак регулятивного капіталу мінімум з початку 2012 року.

Укргазбанк
Статутний капітал на 1 січня 2013 року - 10 млрд гривень. Регулятивний капітал - 3,8 млрд гривень. Дефіцит регулятивного капіталу - 6,2 млрд гривень

Укргазбанк був націоналізований у 2009 році. Активи на кінець минулого року - 21,0 млрд гривень. У минулому році «Укргаз» отримав прибуток у розмірі 1,1 млрд гривень. Це другий результат після Приватбанку, який заробив 1,5 млрд гривень.

За підсумками минулого року в банку відзвітували і про рекордну рентабельність капіталу: 36%. Тим не менш, непокриті збитки минулих років в Укргазбанку складають 6,6 млрд гривень, а резерви під можливі втрати по кредитах - 5,5 млрд гривень.

У банку не коментують дефіцит регулятивного капіталу.

Банк «Форум»

Статутний капітал на 1 січня 2013 року - 5,9 млрд гривень. Регулятивний капітал - 2,4 млрд гривень. Дефіцит регулятивного капіталу - 3,5 млрд гривень

В кінці жовтня 2012 року «Смарт-Холдинг», підконтрольний мільярдерові Вадиму Новинському, придбав 96% акцій «Форуму» у німецького Commerzbank.

Активи банку в 2012 році скоротилися на 17% - до 8,7 млрд гривень. Кредитний портфель становить 6,6 млрд гривень і більше ніж на дві третини складається з кредитів юрособам. Минулий рік банк закінчив з прибутком 4,3 млн гривень, непокритий збиток минулих років - 4,6 млрд гривень.

Голова правління «Форуму» Андрій Яцура пояснює дефіцит регулятивного капіталу погіршенням платоспроможності позичальників. За його словами, в умовах фінансової кризи попередній акціонер визнав за необхідне збільшити статутний капітал для підвищення стійкості банку. Щоб наростити регулятивний капітал, нова команда топ-менеджерів планує активніше працювати з проблемною заборгованістю, підсилювати контроль над витратами і розвивати бізнес.

Кредитпромбанк

Статутний капітал на 1 січня 2013 року - 2,6 млрд гривень. Регулятивний капітал - 1,5 млрд гривень. Дефіцит регулятивного капіталу - 1,1 млрд гривень

Двадцятий за розміром Кредитпромбанк з активами 12,2 млрд гривень в кінці минулого року придбав власник Дельта Банку Микола Лагун. Минулий рік банк закінчив зі збитками 48,9 млн гривень. Не розподілений збиток минулих років - 792,2 млн гривень. Кредитний портфель банку в розмірі 10,1 млрд гривень більше ніж на 80% складається з кредитів юрособам. Під можливі втрати від неповернень за кредитами сформовані резерви на 2 млрд гривень.

Дефіцит регулятивного капіталу в банку не коментують.

ВіЕйБі Банк

Статутний капітал на 1 січня 2013 року - 2,3 млрд гривень. Регулятивний капітал - 1,2 млрд гривень. Дефіцит регулятивного капіталу - 1,1 млрд гривень

Збиток ВіЕйБі Банку (18-е місце за розміром активів) за минулий рік - 232,4 млн гривень. Непокриті збитки минулих років - 1,7 млрд гривень. 82,94% акцій банку належить мультимільйонерові Олегу Бахматюку, який більше року судиться з колишнім мажоритарним акціонером банку Сергієм Максимовим.

Кредитний портфель у розмірі 7,6 млрд гривень на 86% складається з боргів юросіб. Резерви під можливі втрати по кредитах - 1,4 млрд гривень. Банк фондується в основному за рахунок коштів населення, на які припадає 80% всіх депозитів.

На запит про дефіцит регулятивного капіталу прес-служба ВіЕйБі Банку відповіла, що банк «на протязі 2012 року дотримувався всіх нормативів НБУ і не порушував вимоги НБУ».

ВТБ Банк

Статутний капітал на 1 січня 2013 року - 5,4 млрд гривень. Регулятивний капітал - 4,3 млрд гривень. Дефіцит регулятивного капіталу - 1,1 млрд гривень

ВТБ Банк з активами 34,2 млрд гривень посідає за цим показником на 7-му сходинку в рейтингу НБУ. 99,97% акцій належить однойменному російському держбанку.

В Україні ВТБ займається в основному корпоративним кредитуванням, 86% кредитного портфеля заборгованість юросіб. Минулий рік банк закінчив з прибутком 951,4 млн гривень. Під можливі втрати по кредитах сформовані резерви в розмірі 5,5 млрд гривень.

Прес-служба банку причини виникнення дефіциту капіталу коментувати відмовилася.

Надра Банк

Статутний капітал на 1 січня 2013 року - 3,9 млрд гривень. Регулятивний капітал - 3,2 млрд гривень. Дефіцит регулятивного капіталу - 700 млн гривень

У 2012 році Надра Банк, контрольований мільярдером Дмитром Фірташем, з активами 27,7 млрд гривень заробив 1 млн гривень. Непокриті збитки минулих років - 689 млн гривень. Під кредитний портфель у розмірі 21,3 млрд гривень сформовані резерви в розмірі 4,5 млрд гривень.

Нещодавно банк відкрив кредитну лінію телеканалу «Інтер» (також підконтрольний Фірташу) у розмірі 735 млн гривень на два роки. Ставка за позикою - 11% річних. За даними НБУ на 26 лютого 2013 року, середня ставка по довгострокових корпоративних кредитах в гривні склала 18,4%.

Причину перевищення статутного капіталу по відношенню до регулятивного в банку не коментують.

Universal Bank

Статутний капітал на 1 січня 2013 року - 1,16 млрд гривень. Регулятивний капітал - 0,88 млрд гривень. Дефіцит регулятивного капіталу - 280 млн гривень

Банк належить грецькій Eurobank Group з активами 73,6 млрд євро. Минулий рік Universal Bank завершив зі збитками 272,6 млн гривень. Не розподілений збиток минулих років досяг 1,5 млрд гривень.

Активи банку складають 7 млрд гривень, кредитний портфель - 4 млрд гривень, з яких майже 60% - кредити юрособам. Перевищення статутного капіталу над регулятивним у банку пояснюють збитками минулих років. До 25 лютого 2013 року регулятивний капітал зріс з 880 млн до 949 млн гривень, зазначає член правління, директор фінансового департаменту Universal Bank Олег Стринжа.

«Банк завжди дотримувався всіх обов'язкових нормативів НБУ і ніколи не підписував з НБУ програми фінансового оздоровлення», - підкреслює він.

Ерсте банк

Статутний капітал на 1 січня 2013 року - 1,38 млрд гривень. Регулятивний капітал - 1,17 млрд гривень. Дефіцит регулятивного капіталу - 210 млн гривень

У грудні минулого року австрійська Erste Group продала Ерсте Банк (активи - 8 млрд гривень) за $83 млн власникові Фідобанку Олександру Адаричу.

Кредитний портфель Ерсте Банку в розмірі 3,6 млрд гривень на 58% складається з позик юросіб. 2012 рік банк закінчив зі збитками 466,4 млн гривень. Не розподілений збиток минулих років - 1,1 млрд гривень.

На запит про причини дефіциту регулятивного капіталу в прес-службі банку не відповіли.

Дочірній банк Сбербанку Росії

Статутний капітал на 1 січня 2013 року - 3,39 млрд гривень. Регулятивний капітал - 3,33 млрд гривень. Дефіцит регулятивного капіталу - 60 млн гривень

100%-ва «дочка» найбільшого в СНД Ощадбанку Росії кредитує здебільшого юросіб. Кредитний портфель банку в розмірі 20,1 млрд гривень на 98% складається з заборгованості компаній. Гроші клієнтів у зобов'язаннях складають 13,3 млрд гривень. З них 70% - депозити фізосіб.

У банку не відповіли на запит про причини дефіциту регулятивного капіталу.
Джерело

Свежие новости

11:14
Порошенко сделал важное заявление о мобилизации в Украине
11:11
Счетная палата: руководством «Нафтогаза» займется Генпрокуратура
11:10
Украина будет праздновать день рождения Филарета на государственном уровне
19:00
«Укрзализныця» закупила VIP-подарки на 750 тысяч гривен
18:00
В супермаркетах Запорожья начался предновогодний бум
17:00
Украине придется отдать кредиторам почти весь свой валютный запас
16:30
В Украине построят современный автобан
16:00
Нацбанк выпускает 5-гривневую монету, посвященную Киеву
15:30
Нардепы могут снизить стоимость электрокаров сразу на 40%
15:00
Аброськин: В Украине за 11 месяцев текущего года от торговли людьми пострадали 223 человека
14:00
«Я такого политика не знаю»: Вакарчук о Зеленском
13:00
Чому споживачів без лічильників змушують платити за газ в три рази більше
12:31
Порошенко помолился в Днепре в окружении Епифания и одиозного криминального авторитета
12:29
Выборы директора в Институте сердца: приехали Кличко и жена Луценко
12:26
Апокалипсис в четверг. В Киеве выпадет полметра снега при резком похолодании
12:23
Журналисты узнали стоимость особняка Тимошенко в Козине
19:00
Порошенко высказался о решении суда по Насирову
Больше новостей