Як "чисті" чиновники приховують екологічні катастрофи від громадян України

Як "чисті" чиновники приховують екологічні катастрофи від громадян України
У 2015 році, всього лише за два літніх місяці (червень–липень), на території Київської області Державною службою України з надзвичайних ситуації було зареєстровано 919 пожеж, з яких 584 – на місцях відкритого зберігання матеріалів і відкритих територіях, у тому числі 81 випадок горіння торфовищ.

8 червня 2015 р. у смт Глеваха Васильківського району Київської області на нафтобазі сталася велика пожежа наповнених паливом резервуарів. Вогнем були охоплені 16 резервуарів (з них: 8 – ємністю 900 м3 і 8 – ємністю 50 м3). Тривалість гасіння пожежі і неодноразові вибухи ємностей з нафтою дають підстави вважати про виникнення серйозних екологічних наслідків надзвичайної ситуації, що сталася.

З 9 червня 2015 р. протягом декілька місяців у Вишгородському і Іванківському районах Київської області та у м Ірпінь горіли торфовища. А 12 червня 2015 р. у м. Бровари (Київської області) на ділянці 100 м2 горів склад пінопласту.

12 червня 2015 р. Головним слідчим управлінням Служби безпеки України за фактом подій, що відбулися на території нафтобази у Васильківському районі Київської області, було розпочато кримінальне провадження за ст. 441 Кримінального кодексу України «Екоцид».

17 червня 2015 р. Радченко Олексій Володимирович звернувся до Міністра екології та природних ресурсів України з запитом, в якому просив надати наступну інформацію:

1. Наскільки у районах Київської області, де сталися надзвичайні ситуації техногенного характеру, рівень забруднення атмосферного повітря перевищує нормативи екологічної безпеки? (відповідь на дане питання просив надати в розрізі всіх районів Київської області, в порівняльній таблиці, в якій вказати гранично допустимий рівень забруднення повітря і фактичний індекс якості повітря (із зазначенням вмісту в повітрі найбільш небезпечних газів: діоксиду азоту NO2, сірчистого газу SO2, чадного газу CO та інших).

2. Які заходи з ліквідації забруднення навколишнього природного середовища і регенерації забрудненого атмосферного повітря на той час проводилися в Київській області?

3. Які заходи з ліквідації наслідків техногенних катастроф здійснює безпосередньо Міністерство екології та природних ресурсів України як головний орган у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні і забезпеченні реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища?

4. Повне найменування юридичних осіб (їх юридичні адреси та дані про керівників), яким належать нафтобаза у смт Глеваха та склад пінопласту у м. Бровари, вказавши ступінь провини цих юридичних осіб в заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу (в результаті вищевказаних подій), а також про порядок відшкодування ними заподіяної шкоди довкіллю.

За дорученням Міністра екології та природних ресурсів України від 19.06.2015 № Р-375/ЗДПІ-15 Державна екологічна інспекція України розглянувши запит Радченка О.В. підготувала відповідь на зовсім інші запитання, зокрема: щодо повноважень Держекоінспекції України у проведенні перевірок, ймовірності забруднення навколишнього природного середовища внаслідок пожежі на нафтобазі, про абстрактні результати фонових вимірювань поверхні вод і ґрунтів, а також про кількість техніки та особового складу МНС, задіяних в гасінні торфовищ. Щодо рівня забруднення атмосферного повітря, Держекоінспекція України у своєму листі від 25.06.2015 № 2/2-10/62з зазначила, що моніторинг вмісту забруднюючих речовин в атмосферному повітрі не належить до її повноважень. Лист Держекоінспекції України був спрямований до Міністерства екології та природних ресурсів України.

Міністерство екології та природних ресурсів, замість підготовки узагальнюючої інформації на інформаційний запит, направило запитувачу із супровідним листом (від 25.06.2016 № 7/1316-15) копію листа Державної екологічної інспекції України (від 25.06.2015 № 2/2-10/62з), в якому не надається відповіді на жодне з поставлених Радченком О.В. питань.

17 липня 2016 року Радченко О.В. звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства екології та природних ресурсів України про визнання протиправною бездіяльності, що виявилась у ненаданні відповіді на питання, поставлені в інформаційному запиті від 17.06.2015, а також про зобов’язання відповідача надати відповіді на питання, поставлені в зазначеному інформаційному запиті.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2015 року у справі № 810/3107/15 позов задоволено, визнано протиправною бездіяльність Міністерства екології та природних ресурсів України, що виявилась у ненаданні Радченку О.В. відповіді на запит на інформацію від 17.06.2015 (щодо рівня забруднення атмосферного повітря у районах Київської області, заходів з ліквідації забруднення навколишнього природного середовища і регенерації забрудненого атмосферного повітря тощо); зобов’язано Міністерство екології та природних ресурсів України надати Радченку О.В. відповідь на його запит на інформацію від 17.06.2015 у строк, визначений частиною другою статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (впродовж 48 годин з дня отримання копії постанови).

22 жовтня 2015 року до Міністерства екології та природних ресурсів України нарочним засобом Радченко О.В. подав заяву про добровільне виконання судового рішення разом з копією постанови Київського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2015 року у справі № 810/3107/15 та копією запиту на інформацію від 17 червня 2015 року.

03 листопада 2015 року Радченко О.В. отримав лист Міністерства екології та природних ресурсів України, який був озаглавлений «Щодо надання інформації на запит від 17.06.2015». Кореспонденція, яка надійшла від Міністерства екології та природних ресурсів, складалася з тексту, викладеного на двох з половиною сторінках, та додатку у вигляді таблиці, що має найменування: «Комплексний план заходів усунення екологічних наслідків пожежі, що виникла 8 червня 2015 року на нафтобазі ТОВ «БРСМ-нафта» у с.Крячки Васильківського району Київської області на 2015–2016 роки». Додаток. Проект. У тексті листа Міністерства екології та природних ресурсів України викладено зміст правових актів, а саме ст. 32 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», пункту 3 Порядку організації та проведення моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 1999 р.№ 343, пункту 8 Положення про державну систему моніторингу довкілля, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1998 року. В листі зазначається про повноваження Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Державної санітарно-епідеміологічної служби, проінформовано про діяльність цих служб та адресу веб-сайту Київської обласної СЕС (як джерела отримання запитуваної інформації). Також в тексті листа зазначено, що на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 25.06.2015 № 24911/3/1-15 та пункту 1 протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 12.06.2015 № 65 створено робочу групу щодо розроблення плану заходів ліквідації забруднення навколишнього природного середовища, склад якої затверджено наказом Мінприроди від 25.06.2015. А зазначеною робочою групою підготовлено проект Комплексного плану заходів з ліквідації екологічних наслідків пожежі, що виникла 08 червня 2015 року на нафтобазі ТОВ «БРСМ-нафта» у с. Крячки Васильківського району Київської області, та листом від 17.08.2015 № 5/1-7/9997-15 надіслано на погодження Уряду. У доданому до листа проекті Комплексного плану передбачалося проведення п’яти етапів різноманітних заходів усунення екологічних наслідків пожежі, що виникла 8 червня 2015 року на нафтобазі ТОВ «БРСМ-нафта» у с. Крячки Васильківського району Київської області, на 2015–2016 роки. Але, при цьому ніякої інформації про показники рівня забруднення найважливіших елементів довкілля (зокрема, атмосферного повітря) в листі Мінприроди не містилося.

13 листопада 2015 року Радченко О.В. звернувся до Київського окружного адміністративного суду із заявою про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої Міністерством екології та природних ресурсів України, що виявилась у невиконанні постанови суду, та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року у справі № 810/3107/15, заяву Радченка О.В. задоволено частково. Визнана протиправною бездіяльність Міністерства екології та природних ресурсів України, що виявилась у невиконанні постанови Київського окружного адміністративного суду від 17.09.2015, що ухвалена в адміністративній справі № 810/3107/15, згідно з якою суд зобов’язав Міністерство екології та природних ресурсів України надати Радченку О.В. відповідь на його запит на інформацію від 17.06.2015 у строк, визначений частиною другою статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (впродовж 48 годин з дня отримання копії постанови). У встановлені судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі відмовлено.

Також 25 листопада 2015 року Київський окружний адміністративний суд постановив окрему ухвалу у справі № 810/3107/15, яку направив до:

Міністерства екології та природних ресурсів України – для усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, виконання вимог законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону атмосферного повітря» та організації моніторингу навколишнього природного середовища, забезпечення роботи загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення доступу до екологічної інформації (пункт «в» частини першої статті 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»);

Кабінету Міністрів України – для вжиття заходів із забезпечення контролю за організацією моніторингу навколишнього природного середовища та роботою мережі загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення доступу до екологічної інформації;

Ради національної безпеки і оборони України – для прийняття рішення щодо заходів екологічного та інформаційного характеру у контексті виявленої проблеми та загроз національним інтересам України (пункт 1 частини першої статті 4 Закону України «Про Раду національної безпеки і оборони України»);

Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи – для здійснення контрольних функцій за виконанням законів України «Про охорону навколишнього природного середовища» та «Про охорону атмосферного повітря» в частині організації моніторингу навколишнього природного середовища, забезпечення роботи загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення доступу до екологічної інформації (стаття 14 Закону України «Про комітети Верховної Ради України»).

Зазначена окрема ухвала Київського окружного адміністративного суду була розглянута всіма суб’єктами владних повноважень, яким вона направлялося, окрім Кабінету Міністрів України (який перенаправив її до Міністерства екології та природних ресурсів України). Але ніким з вищенаведених суб’єктів владних повноважень не вжито заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

11 грудня 2015 року до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Радченком О.В. нарочним засобом подана заява про відкриття виконавчого провадження (яка була зареєстрована за вх. № 13589-0-30-15 від 11.12.2015) разом з оригіналом виконавчого листа № 810/3107/15 та копією запиту на інформацію, адресованого боржнику.

21 грудня 2015 року, з порушенням строку, передбаченого ч. 2 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 49682059 про примусове виконання виконавчого листа № 810/3107/15, виданого 20.10.2015 Київським окружним адміністративним судом.

27 січня 2016 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Онопрієнко Інною Віталіївною було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом № 810/3107/15 від 20.10.2015.

05 лютого 2016 року Радченко О.В. звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 27 січня 2016 р. ВП № 49682059.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 11 березня 2016 р. у справі № 810/444/16 постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Онопрієнко І.В. про закінчення виконавчого провадження від 27.01.2016 визнана протиправною та скасована.

01 квітня 2016 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Онопрієнко І.В. винесено постанову про відновлення виконавчого провадження за виконавчим листом № 810/3107/15 від 20.10.2015, виданим Київським окружним адміністративним судом про зобов’язання Міністерства екології та природних ресурсів України надати Радченку Олексію Володимировичу відповідь на його запит на інформацію від 17.06.2015 у строк, визначений частиною другою статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (впродовж 48 годин з дня отримання копії постанови). Але протягом трьох місяців державним виконавцем не було здійснено жодного заходу примусового виконання судового рішення.

02 липня 2016 року Радченко О.В. звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому просив суд:

– визнати протиправною бездіяльність державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Онопрієнко Інни Віталіївни у невиконанні передбачених Законом України «Про виконавче провадження» заходів примусового виконання судового рішення у справі № 810/3107/15 у виконавчому проваджені № 49682059;

– зобов’язати відповідача вжити всіх передбачених Законом України «Про виконавче провадження» заходів щодо примусового виконання судового рішення у справі № 810/3107/15, неупереджено, своєчасно і у повному обсязі вчинити виконавчі дії у виконавчому проваджені № 49682059.

14 липня 2016 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Онопрієнко Інною Віталіївною було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом № 810/3107/15 від 20.10.2015. В якості підстави для винесення постанови від 14.07.2016 державний виконавець зазначив, що протягом трьох місяців з дня відновлення виконавчого провадження виконавчий документ до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України не надійшов (що не відповідало дійсності).

22 липня 2016 року Радченко О.В. звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому просив суд визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Онопрієнко І.В. від 14 липня 2016 року про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом № 810/3107/15, виданим Київським окружним адміністративним судом 20.10.2015.

06 вересня 2016 року заступником директора Департаменту – начальником відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Крайчинським Сергієм Станіславовичем, при здійсненні з власної ініціативи контролю за своєчасністю, правильністю і повнотою виконання рішення, винесено постанову про скасування постанови від 14 липня 2016 року про закінчення виконавчого провадження № 49682059, що видав державний виконавець відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Онопрієнко Інна Віталіївна.

06 вересня 2016 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Онопрієнко І.В. вжитий перший захід примусового виконання рішення, а саме надана (складена) вимога № 20.1-321/13, якою вимагається у Міністерства екології та природних ресурсів України в 3-денний строк надати до відділу примусового виконання рішень документи, підтверджуючі виконання рішення суду, запитується прізвище, ім’я, по-батькові особи, яка відповідальна за виконання рішення суду, доручається надати пояснення відповідальних осіб про причини неможливості виконання рішення суду в повному обсязі та попереджається про відповідальність у разі невиконання рішення суду у добровільному порядку.

08 вересня 2016 року до Київського окружного адміністративного суду Радченко О.В. подав заяву про уточнення (зміну) позовних вимог та виклав позовну вимогу у справі № 810/2341/16 у такій редакції: «Визнати протиправною постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Онопрієнко І.В. від 14 липня 2016 року про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом № 810/3107/15, виданим Київським окружним адміністративним судом 20.10.2015».

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2016 року у справі № 810/2341/16 позов Радченка О.В. задоволено, постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Онопрієнко І.В. від 14 липня 2016 року про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом № 810/3107/15, виданим Київським окружним адміністративним судом 20.10.2015, визнана протиправною.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року у справі № 810/2146/16 позов Радченка О.В. задоволено, визнано протиправною бездіяльність державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Онопрієнко Інни Віталіївни у невиконанні передбачених Законом України «Про виконавче провадження» заходів примусового виконання судового рішення у справі № 810/3107/15 у виконавчому проваджені № 49682059; зобов’язано Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України вжити всіх передбачених Законом України «Про виконавче провадження» заходів щодо примусового виконання судового рішення у справі № 810/3107/15, неупереджено, своєчасно і у повному обсязі вчинити виконавчі дії у виконавчому проваджені № 49682059.

06 жовтня 2016 року Радченко О.В. отримав черговий (третій) лист Міністерства екології та природних ресурсів України № 7/3248-16 від 28.09.2016, який був озаглавлений «Про надання інформації на запит від 17.06.2015». У тексті листа Міністерства екології та природних ресурсів України викладено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 червня 2015 року № 583-р утворено Урядову комісію з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, що виникла 8 червня 2015 року у Київської області. В листі надається інформація про голову зазначеної комісії, органи державної влади та громадські організації, які взяли участь у роботі Урядової комісії. Мінприроди проінформувало про заходи, які проведено центральними та місцевими органами влади на виконання протокольних рішень Урядової комісії. Також в тексті листа зазначено, що Мінприроди не є розпорядником запитуваної мною інформації щодо рівня забруднення атмосферного повітря (хоча в судовому рішенні, на виконання якого надана відповідь, зазначено протилежне). При цьому ніякої інформації про показники рівня забруднення найважливіших елементів довкілля (зокрема, атмосферного повітря), а також про інші, зазначені в запиті, випадки забруднення атмосферного повітря в листі Міністерства екології та природних ресурсів України не міститься.

05 жовтня 2016 року Радченко О.В. звернувся до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини стосовно порушення Міністерством екології та природних ресурсів України права на інформацію. Представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України Кушнір І.В. повідомлено Радченка О.В. про відкриття провадження за його заявою (лист № 11/15-Р276260.16/10-23 від 31.10.2016).

18 жовтня 2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Мазуром Геннадієм Івановичем було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом № 810/3107/15 від 20.10.2015.

26 жовтня 2016 року Радченко О.В. звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 18 жовтня 2016 року.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2016 р. у справі № 810/3430/16 постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Мазура Г.І. про закінчення виконавчого провадження від 18.10.2016 визнана протиправною та скасована. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2017 року постанова Київського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2016 р. у справі № 810/3430/16 залишена без змін.

17 березня 2017 року заступником директора Департаменту – начальником відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Ярушевською Іриною Ігорівною, при здійсненні з власної ініціативи контролю за рішеннями, діями державного виконавця в рамках виконавчого провадження щодо виконання, винесено постанову про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 18 жовтня 2016 року (яка раніше вже була скасована судом), що видав Мазур Геннадій Іванович при примусовому виконанні виконавчого листа № 810/3107/15 Київського окружного адміністративного суду від 20.10.2015.

20 березня 2017 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Мазуром Г.І. винесено постанову про відновлення виконавчого провадження за виконавчим листом № 810/3107/15 від 20.10.2015, виданим Київським окружним адміністративним судом про зобов’язання Міністерства екології та природних ресурсів України надати Радченку Олексію Володимировичу відповідь на його запит на інформацію від 17.06.2015 у строк, визначений частиною другою статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (впродовж 48 годин з дня отримання копії постанови).

15 квітня 2017 року Радченко О.В. отримав черговий лист Міністерства екології та природних ресурсів України № 7/1377-17 від 10.04.2017, зміст якого повністю (дослівно) збігається з текстом попередньої відповіді Мінприроди № 7/3248-16 від 28.09.2016, за яким судом вже надавалась оцінка щодо відсутності запитуваної інформації.

Виходячи з вищевикладеного, в протиправних діяннях посадових осіб Міністерства екології та природних ресурсів України, яких «покриває» Міністерство юстиції України (в особі Департаменту примусового виконання рішень), вбачаються ознаки злочинів, передбачених:

– статтею 238 Кримінального кодексу України «Приховування або перекручення відомостей про екологічний стан або захворюваність населення»;
– статтею 367 Кримінального кодексу України «Службова недбалість»;
– статтею 382 Кримінального кодексу України «Невиконання судового рішення».

Підготовлено за матеріалами листа до редакції INSIDER LIFE NEWS

Свежие новости

17:30
Суд обязал Генпрокуратуру начать расследование против НАБУ
16:00
Курс доллара в Украине опустился до месячного минимума
15:00
Пограничники придумали способ не пускать в Украину авто на "литовских бляхах"
14:30
Материальная помощь в Украине: сколько можно получить и как это сделать
13:00
Госстат: Численность населения Украины продолжает уменьшаться
12:00
Полная бесхозяйственность: половина автобусов "Киевпастранса" простаивает из-за поломок
11:00
Ленинград и Глюк’oza выпустили совместную песню
10:30
Образование по-новому: Как будут зачислять в школу в Украине
18:30
Опирался на мертвого отца: депутат Рады спасла тонувшего ребенка
17:00
В Тернопольской области закрыли детсад из-за отравления 12 детей
16:30
Полицейские нашли целый склад наркотиков после разговора с прохожим в Киеве
16:00
Будет хуже: в Украине объявили штормовое предупреждение
15:00
Киевсовет рекомендует магазинам отказаться от полиэтиленовых пакетов
14:30
Коррумпированная Рада подарила Ахметову и Пинчуку по 100 миллионов
14:00
Перехитрить не получится: МВФ выдвинул жесткий ультиматум Порошенко
13:30
В Украине возросла продолжительность жизни
13:00
Отравление детей в Черкассах: стало известно, что случилось с пострадавшими
Больше новостей